🗣 Iepazīsimies – kas ir FLYTE?
“Flyte” ražo piecu veidu interjera dizaina produktus – gan levitējošas, gan nelevitējošas spuldzes, levitējošus puķupodus, interaktīvus sienas pulksteņus ar levitējošu sfēru rādītāja vietā un interjera priekšmetus ar nomierinošu un meditatīvu efektu, kā piemēram, levitējošas sfēras jeb “Buda ball”. Kopumā uzņēmuma grupā ietilpst četri uzņēmumi, no kuriem viens strādā Latvijā, viens ir bāzēts ASV un pa vienam darbojas Ķīnā un Honkongā. Uzņēmuma galvenais birojs ir Rīgā, kur strādā teju visi uzņēmuma darbinieki un tiek vadīti visi grupas procesi – no ražošanas, mārketinga, pārdošanas līdz pat preces nonākšanai pie klienta.
🗣 Kāda ir uzņēmuma iepriekšējā pieredze ar biznesa procesu uzraudzību, ņemot vērā, ka atrodaties vairākos pasaules reģionos, kā arī Jūsu produktus ir iespējams iegādāties teju ikvienā pasaules vietā?
“Sākotnēji strādājām izmantojot 4 biznesa programmatūras katrā reģionā – kopumā 8 sistēmas. Strādājot ar tik daudz biznesa sistēmām, no vadības viedokļa tas radīja virkni problēmu. Lēmumu pieņemšana, kurai jābūt balstītai uz konsolidētiem datiem, notika stipri lēnāk, jo tam apakšā vajadzēja izvilkt datus no vairākām saistēmām un salikt kopā, kas radīja daudz kļūdu, un tas ir manuāls darbs. Šīs bija WEB bāzētas grāmatvedības un uzņēmumu vadības sistēmas. Tās nekonsolidējās, nekomunicēja savā starpā. Es tās saucu par noutbukiem, kas savāc tikai informāciju, bet nekādā veidā to neapstrādā, nav lokalizēta no grāmatavedības viedokļa, nav pielietojama bez cilvēka apstrādes un ieguldījuma,” stāsta Milana Dvoranovska.
🗣 Kādu risinājumu esiet ieviesuši un kā tas atvieglo biznesa uzraudzību šobrīd?
“Esam pārgājuši uz “Standard ERP” biznesa vadības sistēmu, kas ir saintegrēta ar citām uzņēmuma sistēmām un ļauj aplūkot uzņēmumu kā vienotu procesu. Iepriekš mūsu darba process izskatījās šadi: “Kad ienāca pasūtījums e-veikalā mums nācās katru dienu esportēt “Excel” ar informāciju par produktu un piegādes adresēm utt. Šo “Excel” dokumentu nācās labot uz tādu formātu ar vairākiem artikuliem, lai to saprastu mūsu noliktavas sistēma. Tā kā pasūtītāju katru dienu daudz, tas aizņēma daudz laika, lai pasūtījums nonāktu noliktavu sistēmā. Paralēli bija finanšu process, kur to pašu pasūtījumu bija jāievada grāmatvedības sistēmā. Visus šos darbus asistentam nācās veikt manuāli – laikietilpīgs un monotons darbs.
Pēc jaunās sistēmas ieviešanas viss notiek krietni ātrāk – ienāk pasūtījums mūsu e-veikalā, automātiski notiek sinhronizācija ar mūsu “Standard ERP” sistēmu, un pasūtījumi parādās “Standard ERP” sistēmā. Cilvēks iesaistās un pārbauda tikai tos gadījumus, kad “Shopify” ziņo par kādiem riska faktoriem. Pārējos gadījumos informācija automātiski aiziet līdz noliktavai. “Standard ERP” apstrādā pasūtījumus, caur API nodod informāciju noliktavas sistēmai, tā nodod uz apstrādi, kurjers paņem preci no noliktavas, iedod pasūtījuma izsekošanas numuru, un mūsu sistēmā parādās un iegrāmatojas nosūtīšana,” stāsta “Flyte” vadītāja.
🗣 Vai arī Jūsu darbinieki izjūt atvieglojumu ikdienas darba gaitās, pēc ERP sistēmas ieviešanas?
Vienota sistēma palīdz darbiniekiem būt motivētiem, jo viņu darbs nav kopēt lietas, bet pieņemt uz datiem balstītus lēmumus. Jebkurš cilvēks, kuram ir motivācija kaut ko sasniegt, pēc pusgada, darot vienu un to pašu vai vadot vienus un tos pašus datus, aizies vai sāks pieļaut kļūdas savā darbā,” stāsta Milana, uzsverot, ka atvieglot un automatizēt kādus cilvēka darbus, lai saglabātu viņu komandā, ir tikai loģiski.
Apgāžot mītu, ka digitalizācija atņem cilvēkiem darbu, Milana dalās ar piemēru iekš sava uzņēmuma: “Kopš uzņēmums izmanto “Standard ERP” biznesa vadības sistēmu, viens no asistentiem, kas pirms tam manuāli vadījis visus datus jau iepriekš minētājos “Excel” dokumentos, izaudzis par loģistikas vadītāju, jo iepriekšējā pieredzē iemācījies visu no pamata datu ievades līdz pat preces nosūtīšanai klientam, muitām u.c.“
🗣 Kādi ir Jūsu uzņēmuma TOP 3 ieguvumi pēc šīs sistēmas ieviešanas?
- Darbinieku motivācija un laika neizšķiešana, kas rezultējas labākā un efektīvākā darbā;
- Finanses: uzturēt 8 sistēmas ir stipri dārgāk nekā uzturēt vienu. Pat ja sākumā izsktās, ka kāda no tām ir lētāka, tas tā nav. Turklāt klāt jāskaita arī darbinieku papildus patērēto laiku. Divi pilna laika asistenti mums vairs uzņēmumā nav vajadzīgi. Viņi var veikt darbu, kas sniedz lielāku pievienoto vērtību;
- Procesu optimizācija – tas ir tas, kas liek man smaidīt, ja redzu, ka var izdarīt labāk!
Latvijā ir ļoti maz uzņēmuma vadības sistēmu, kas tik salīdzinoši vienkārši var sniegt šādu optimizāciju - no 8 sistēmām uz vienu. Excellent Latvia programmas to var piedāvāt pateicoties unikālam piedāvājumam - vairāk kā 30 valodu un vēl vairāk valstu likumdošanas atbalsts, daudzvalūtu finanšu vadība, ļoti elastīgas integrācijas iespējas ar citiem risinājumiem un daudzas citas funkcijas, kas piemērotas kā vidējiem eksportētājiem tā starptautiskām uzņēmumu grupām. Mūsu risinājumi strādā vislabāk tieši tad, kad tajos tiek izmantots pēc iespējas daudz iespēju, jo tieši visu procesu un datu līdzāspastāvēšana un mijiedarbība dod iespēju pacelt efektivitāti maksimāli augstu.
Elvis Kvalbergs, SIA Excellent Latvia valdes loceklis un produktu attīstības vadītājs